Gayanna’ya Büyük İlgi

Gayanna'ya Büyük İlgi

Gayanna'ya Büyük İlgi

Kadının psikososyal sürecini sağaltmayı, duygu ve düşüncelerinde farkındalık yaratmayı amaçlayan GAYANNA “KADIN İLK EĞİTMENDİR” sloganıyla yolculuğuna başladı..

“Kadın desteklenirken erkeğin de sürece dahil edilmesi çok önemli!”

Gayanna'ya Büyük İlgi

“Kadın ilk eğitmendir” sloganıyla yola çıkan GAYANNA Sosyal Sorumluluk Projesi’nin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen lansmanı yoğun ilgiyle karşılandı.

Sosyolog, Araştırmacı-Yazar Nimet Erenler Gülkökü’nün kadın bilinci üzerine yazdığı beşinci kitabı GAYANNA’dan yola çıkarak başlatılan sosyal sorumluluk projesinin tanıtımı için düzenlenen etkinliğin Onur Konuğu Adnan Özyalçıner’di.

Yazar, oyuncu, program yapımcısı, işkadını, ressam gibi farklı alanlarda pek çok kadının desteğini alan proje, toplumun belkemiğini oluşturan kadının psikososyal yönden desteklenmesini amaçlıyor.

Kadın desteklenirken erkeğin de sürece dahil edilmesinin gerekliliğini vurgulayan Nimet Erenler Gülkökü bu durumu şöyle açıklıyor:

Gayanna'ya Büyük İlgi

“Artık anaerkil süreç bitti! Ataerkil süreç de bitti! Şimdi kadın ve adamın birlik içinde evirilme süreci başladı. ‘Her kadının içinde bir erkek ve her erkeğin içinde bir kadın olduğu’ bilinciyle, yaşam yolculuğumuzu sürdürmemizin daha bütünsel ve evrensel olacağına inanıyorum. Bu bilinç düzeyinde her birimizin diğerinin varlığına saygı duyması, insanlığın ortak amacına yönelik bir benlik oluşturması, bizi insan olma bilincine taşıyacaktır.”

Kadının bedensel, ruhsal ve sosyal yönden bir bütünlük içinde ele alınması gerektiğini vurgulayan yazar, psikososyal süreç iyileşmediği takdirde yaşamın her alanının bu süreçten olumsuz etkileneceğini belirtiyor.

"Son zamanlarda artan kadın cinayetleri canımızı acıtıyor.Buna karşı iyileştirici önlemler almak zorundayız. Çünkü şiddet bir sonuçtur bizim süreci iyileştirmemiz gerek!" diyerek sözlerine devam eden Nimet Erenler Gülkökü, GAYANNA kitabından yola çıkarak başlatılan sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlenecek seminer ve eğitimler aracılığıyla toplumda bir farkındalık yaratmayı amaçladıklarını ifade ediyor.

Gayanna'ya Büyük İlgi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir