Toplumsal Cinnetin Görünmeyen Yüzü

Toplumsal Cinnetin Görünmeyen Yüzü – Nimet Erenler Gülkökü

Sizleri çok önemli bir çağrıya kulak vermeye davet ediyorum. Eğer köyünüz, bir avuç toprağınız var ise buna sahip çıkın! Mutluluğu, huzuru toprağınızda arayın. Bu sanal dünyanın içinden ruhunuzu çıkarıp özgürleştirin.

Doğa anne çok cömert. Varlığınızı sürdürmeniz için size her şey vermeye hazır. Efendiler, algılarınız üzerinden sizi köleleştirdi. Doğaya ait olan her şeyi kendisine ait kılarak mülkiyet kurdu. Ve bir zamanlar havasını soluduğumuz, suyundan kana kana içtiğimiz, toprağında ekip biçtiğimiz, doğal kaynaklarından yeteri miktarda faydalandığımız her şey hepimize aitken artık değil. Bunlara sadece efendiler sahip. Ve bir avuç efendileri doyurmak çok zor.

Amazon ormanları cayır cayır yanıyor. Dünyanın akciğerleri sönüyor. Aldığımız her nefes bundan sonra bizi ölüme yaklaştıran zehir olacak. Küresel ısınma, kuraklık ve gıdasızlık ile karşı karşıya kalacağımız günler çok yakında. Dünya nüfusu çok fazla ve bu ayrı bir sorun. Küresel ısınma nedeniyle eriyen buzullar birçok şehrin sular altında kalacağını işaret ediyor. Denizde yaşayan türler yok olacak ve bu dengesizlik tüm canlıların yaşamını olumsuz şekilde etkileyecek.

Rüzgarı, güneşi, suyu, toprağı, yeraltı kaynaklarını kısaca dünya anneye ait olan ve tüm canlılara ait olan her şeye mülkiyet koyup bunları bize parayla satmayı başardınız. Son perdenin sahneye konması konusunda da çok başarılı olacağınız belli: “Yapay zeka” kurgunuz. İnsanlık yapay zekayla daha ileri gitmeyecek daha da gerileyecek. Düşünmeyi unutacak. Düşünme yetisini kaybeden bir insan köle bile değil artık o bir aygıttır. Bir makinedir!

Doğanın zekası tüm zekaların üstündedir. İnsanın tanrıyı oynaması ise büyük bir halüsinatif dünya yaratma yanılgısından ibarettir. Bilim, tüm insanlığa ve doğaya hizmet için ise gerçek bilimdir.

Bilim tüm disiplinler arası bir konsensüs oluşturmayı başarıyorsa bilimdir. Toplumu daha adil ve daha huzurlu bir geleceğe taşıyorsa bilimdir. Toplum cinnet geçiriyorsa burada bir bilim yok demektir.

Karanlığa sürüklendiğimizi bilelim ama bu karanlıktan kendi yolumuzu bulabileceğimizi unutmayalım..

Sosyolog Araştırmacı Yazar Nimet Erenler Gülkökü

Instagram hesabımızı takip ediyor musunuz? NimetErenlerGülkökü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir