Şiddet Rol Model Yolu ile Öğrenilir ve Nesilden Nesile Aktarılır

Şiddet Rol Model Yolu ile Öğrenilir ve Nesilden Nesile Aktarılır

Şiddet Rol Model Yolu ile Öğrenilir ve Nesilden Nesile Aktarılır

Şiddet bir sonuçtur. Süreci iyileştirmemiz gerek!

GAYANNA Kitabını kaleme almamın en büyük nedeni kadın ve erkeğin psiko-sosyal süreçlerinin iyileştirilmesinin ne denli önemli olduğunu ısrarla vurgulamaktır. Bunun için; birçok sosyolog ve psikologlar başta olmak üzere birçok uzmanın işbirliğiyle sahne sanatlarından edebiyata sanatın ve bilimin tüm yönleri eşliğinde köklü çalışmalar yapmalıyız. Bu önemli bir sosyal sorumluluktur. Ve işlenen suçlara susmak suça ortak olmakla aynı anlama gelecektir.

Şiddet, insanların yaşadığı sorunlar karşısında başvurmayı tercih edebilecekleri birçok yoldan biridir. Şiddet, bilinçli seçilmiş bir davranıştır ve sorumluluğu da uygulayan kişiye aittir. Kadına yönelik şiddet, kullanılan araçlara göre çeşitlilik gösterir; kadına yönelik şiddet biçimleri ekonomik, psikolojik, fiziksel, sözel, cinsel, dijital ve flört şeklinde sınıflandırılır.

Şiddeti uygulayan kişi ilk olarak, gerginlik ve gerilim yaratır. İkinci olarak, şiddetle birlikte kadının üzerinde kontrol kurar. Üçüncü olarak, fiziksel şiddeti devreye sokar ve buna bahaneler bulur. Son aşama olarak, balayı aşaması başlar ve ilişkiyi toparlamak için yapıcı tavırlar sergiler, ancak bundan sonraki adım şiddet döngüsünü başlatan ilk adımdır..


Şiddet Döngüsü


Birinci aşama; şiddet uygulayan kişi gerilim yaratır, kıskançlık gösterir, kadının davranışını kontrol eden tehditte bulunur.

İkinci aşama; gitgide kadının tüm yaşamını kontrol etmeye çalışır. Küçük şeylerden kavga çıkarır, duygusal ve psikolojik şiddet uygular.

Üçüncü aşama; fiziksel şiddet başlar. Şiddetin boyutu değişebilir, hemen sonrasında şiddeti uygulayan kişi yaptıklarına bahane bulur. İç veya dış sebeplerle erkeğin öfkesi birden bire tırmanır. Erkek öfkesini kontrol etmez, kadının bu öfkeyi yatıştırabilmesi mümkün değildir. Tek yapabileceği, kendisinin ve çocuklarının o durumdan en az zararla çıkmasını sağlamaktır.

Dördüncü aşama; balayı aşamasıdır. Şiddet uygulayan erkek gönül almaya çalışır. Erkek, şiddeti için pişmanlığını dile getirir, özür diler, değişme sözleri verir, hediyeler alır, ilgili ve sevecen bir tutum sergiler. Kadın inanmak ister, yeni bir şans verir ve bir süre sonra ilk aşamaya dönülür. Gerilim azalır şiddet uygulayan durumun normale dönmesi için genellikle yapıcı bir tavır sergiler ta ki, gerilim tekrar artma aşamasına, yani en başa dönene kadar.*

GAYANNA Kitabından Alıntılar - Nimet Erenler Gülkökü

(Sayfa: 296-297) CBN Yayıncılık 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir