Bir Aile Hikayesi Dizisi Neden Bitti?

Bir Aile Hikayesi Dizisi Neden Bitti?

Bir Aile Hikayesi Dizisi Neden Bitti?

Tam da ne güzel bir dizi; aileyi, paylaşımı, insanlığı, özveriyi, dostluğu, sevgiyi anlatıyor derken reyting almıyor diye yayından kaldırıldı. Dizi psiko-sosyal açıdan çok önemli mesajlar içeriyordu.

Bir anne kendisinin doğurmadığı çocuğu bağrına basarken bir babanın kendisinden olmayan bir çocuğa gösterdiği duyarlılık çok etkileyici bir insanlık mesajı veriyordu. Bir genç kızın bedeniyle barışık olmasını ruhuyla barışık olmasıyla mümkün olacağını yansıtıyordu. Kardeş olmanın önemini, yaşamında başarı gösteremeyen insana karşı hala yapılacak bir şeyler olabileceğini anlatıyordu bu dizi. Ailenin bir aradalığının önemini, sevmenin emek gerektirdiğini anlatıyordu. Bir Aile Hikayesi, insanlığı hatırlatan ve değerleri önemseyen bir diziydi. Bunlar topluma iyi gelen şeylerdi. Ama reyting almıyor diye kaldırıldı ve hevesimiz kursağımızda kaldı! Her şeye rağmen bu ve benzeri yayınlara sahip çıkacak duyarlı insanların olması inancıyla konuyu açmak istiyorum.

Sanat Sanat için midir, Sanat Halk için midir?

Yıllarca tartışıldı bu konu. Sanat birçok unsuru içinde barındırıyorsa sanattır. Sanat, hem estetik kaygıyı taşıyorsa hem de gerekli mesajları etik ve empatik bir yaklaşımla topluma verebiliyorsa sanattır. Sanat iyileştiriyorsa, geliştiriyorsa bir değer oluşturuyorsa sanattır. Ve sanat, hem halk için, hem de sanat için yapılmış ise sanattır.

Son on yıldan beridir reyting kaygısıyla yapılan diziler, toplumun çıkarlarını ve iyiliğini olumsuz etkilemektedir. Ve toplumun faydasına, farkındalığına, düşünce gelişimine hiçbir katkı sağlamayan içerikler topluma zerk edilmektedir.

Medyanın insan ve toplum üzerindeki etkilerini inceleyen ve “Sihirli mermi” ve “Hipotermik şırınga” ifadeleriyle kavramlaştıran Harold Lasswell’i haklı çıkaran sonucu, toplum olarak yaşamaya çoktan başladık bile.

DİKKAT! Evlerimizde Zehirli Bir Kutu Var

Teknoloji insan hayatını kolaylaştırmak içindir deniyor, doğrudur. Ancak teknoloji insan hayatını tehdit eden bir amaca da hizmet edebiliyor. Televizyon, radyo, internet, telefon gibi unsurlar teknolojik gelişimin bir parçasıdır. Bir atom bombasıyla milyonlarca canlıyı bir anda yok edebilirsiniz. Bu teknolojik araçlarla da insanları birden yok edemeyebilirsiniz ama ufak ufak zehirleyerek öldürebilirsiniz.

Nasıl mı?

Bu bir şaka değil, bilimsel gerçekliğin ta kendisidir. Sosyal yönden insan her gün dış uyaranlar eşliğinde hareket eder ve çoğunlukla bu etkilerin farkında bile değildir. Bu etkilerin kaynağı, elimizde ve evimizdeki elektronik aletler ve tabii ki daha sonra dış alanlarda yer alan reklam afişleri, vitrinler vb. şeylerdir. İnsan zihni birçok şeyi bilinçaltına sorgulamadan atar. Farkına varmadan öğrendiğimiz bilgiler vardır. Mesela siz bir diziyi izlerken bilinçaltınız rol model olarak dizideki karakterleri benimser veya uyum sağlar hatta bazı karakterle kendini özdeşleştirir.

Biz duygularıyla yaşayan bir topluluğun üyesiyiz. Duygular bizim yaşamımızın anlamıdır. O nedenle bizim dizilerimiz duygu yüklüdür. Yani aslında bir özelliğimiz üzerinden kazanç elde edilmektedir. İnsanın içinde negatif ve pozitif duygular vardır. Bu negatif ve pozitif duyguların hangisini beslerseniz o yön öne çıkar. Dolayısıyla insan; kızmayı, öfkeyi, intikamı, kin ve nefreti bir diziyi izlerken doğallaştırıp bunu davranışa dönüştürebilir.

Medyanın en önemli amacı; toplumu gelişen olaylardan haberdar etmek, eğlendirmek ve eğitmektir.

Sanat ve medya ilişkisi sermayenin hizmetine dolayısıyla bir avuç insanın çıkarlarına hizmete dönüştürülürse kısa vadede kar elde edilir, ancak uzun vadede herkes kaybeder. Toplumun ruhsal sağlığı bozulursa bu büyük acılara ve kayıplara yol açacaktır.

Toplumun iyiliği ve geleceği için bu yayınların bir an önce kaliteye ulaştırılması ve bu senaryoların insan ruh sağlığını göz önünde bulundurarak yapılmasını ilgililer ve yetkililerden önemle talep ediyoruz.


Nimet Erenler Gülkökü
Sosyolog Araştırmacı Yazar
22.10.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir